You are here
Home > Uncategorized > „Ukryta moc obiektywów projektorowych” – krótka lekcja foto nr 1

„Ukryta moc obiektywów projektorowych” – krótka lekcja foto nr 1

Tytułowe zdjęcie ma w sobie coś nietypowego. Kluczowym elementem kadru są zawilce, ale prędzej czy później waszą uwagę zwróci tło. Wiele popularnych obiektywów, zwłaszcza portretowych, takich jak Nikkor 50 f/1.8 oraz przede wszystkim szła z mocowaniem M42 dają bokeh, czyli efekt drugiego planu w postaci okręgów, ale te tutaj sklejają się dosłownie jak łańcuch. Jest to efekt zastosowania obiektywu projektorowego Diaplan 80 f/2.8 i znalezienia miejsca, w którym słońce świeci przez krzewy i sklepienie lasu.

Obiektyw Diaplan 80 f/2.8 osadzony jest w widocznej po prawej metalowej obudowie, w której porusza się wewnątrz na gwincie w kształcie helikoidu. Jedyną możliwością montażu na aparacie było przyklejenie obudowy do pierścieni pośrednich (montaż na Nikonie d5500).

Obiektyw ten jest tańszym odpowiednikiem słynnego Trioplana 100 f/2.8 i daje prawie takie same efekty. Diaplan wygrywa z Trioplanem pod względem elastyczności użytkowania i 3-krotnie niższej ceny. Pierścienie, które widzicie w tle, nie są jednak tak ostre i wyraźne,  jak te na zdjęciach wykonanych Trioplanami. Pamiętajcie, aby zakupić go z helikoidem, czyli osłoną po której porusza się nasz obiektyw. Pozwala to na ustawienie ostrości w obiektywie, w którym nie ma zarówno pierścienia ostrości, jak i przysłony.

Nietypowe, zachodzące na siebie kółeczka w tle to coś, czego nie uzyskamy nawet w Trioplanach.

 

Piękne tło powstało dzięki umieszczeniu na drugim planie barwnego krzewu czeremchy amerykańskiej. Brakuje niestety podświetlenia blendą pająka, jednak cała akcja przejścia samicy krzyżaka łąkowego ze środka pajęczyny do kryjówki trwała zaledwie 2-3 sekundy, więc nie było szans na dodatkowe zabiegi. Okręgi w tle nie mają tak ostrych krawędzi, jak na zdjęciach wykonanych Trioplanami. Ich brzegi są jednak na tyle wyraźnie zaznaczone, że laik nie zauważy znacznej różnicy.

Do zobaczenia w kolejnej lekcji nr 2.

Zapraszam jak zwykle również na moje inne media i strony:

Mój Instagram

Kursy i warsztaty fotografii www.kreatywne-foto-warsztaty.pl

www.simonwojcikphotography.com

www.szymonwojcikfoto.eu

Mój profil na portalu 500px.com

Dodaj komentarz

Top