You are here
Home > Domyślna > “Wnętrza w świątecznej bańce” – krótka lekcja foto nr 2

“Wnętrza w świątecznej bańce” – krótka lekcja foto nr 2

Jeśli jesteś fotografem, prawdopodobnie nie raz już użyłeś techniki polegającej na robieniu zdjęć obiektu odbijającego się w szybach lub w wodzie. Popularne są odbicia budynków w kałużach, wodzie jezior, wolno płynących rzek lub spokojnej wodzie zatok morskich. Ale czy myślałeś o innych obiektach, takich jak złote lub mosiężne przedmioty, okulary lub bańki, jak tutaj? Spróbuj, a będziesz prawdopodobnie pierwszym, który ma oryginalne zdjęcie, jak nikt inny.

Tytułowy kadr zrobiłem w Sanktuarium w Krzeszowie. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów, w jakim kiedykolwiek byłem i jedna z najcenniejszych budowli sakralnych w Europie Środkowej. Wykonanie takiego zdjęcia nie jest łatwe, ponieważ musisz mieć:

1. Choinkę w kościele

2. Zawieszone na niej bańki, które muszą być wystarczająco duże i jasne, aby odzwierciedlić detale wnętrza

3. Teleobiektyw o ogniskowej co najmniej 100 mm; użycie szerszego kąta sprawiało, że statyw i aparat widoczny był na zdjęciu na tyle dosadnie, że miałbym trudności z usunięciem go w późniejszej obróbce. Trzeba było odtworzyć wzór płytek na podłodze poprzez klonowanie w Photoshopie. Przy dłuższej ogniskowej jest to łatwiejsze, gdyż wówczas statyw jest jedynie niewielkim punktem na tle wnętrza świątyni.

4. Statyw i zdalne wyzwalanie migawki(preferowane bezprzewodowe).

Wnętrze sanktuarium w Krzeszowie widziane w bańce.

 

Gdy ustawimy aparat na statywie i znajdziemy odpowiednią bańkę, musimy zrobić zdjęcia tak, aby nie było nas w kadrze. Ustawiamy autowyzwalacz i znikamy z pola widzenia obiektywu.  Musisz używać najniższej czułości ISO, aby uzyskać minimalną ilość szumu na zdjęciu. Pomoże Ci to później w obróbce, ponieważ musisz skupić się na poprawieniu szczegółów widocznego w bańce wnętrza.

Pamiętaj, że zawsze szczegóły muszą przeważać nad szumem generowanym przez aparat, więc musisz znać górny limit ISO w danym modelu aparatu, którego lepiej nie przekraczać. Pomimo tego, że podczas świąt w wielu świątyniach znajduje się choinka, nie jest łatwo o tak korzystny splot sytuacji, czyli duże bańki i ciekawe wnętrze. Miałem szczęcie, jakby nie było.

Do zobaczenia na lekcji nr 3.

Zapraszam jak zwykle również na moje inne media i strony:

Mój Instagram

Kursy i warsztaty fotografii www.kreatywne-foto-warsztaty.pl

www.simonwojcikphotography.com

www.szymonwojcikfoto.eu

Mój profil na portalu 500px.com

Dodaj komentarz

Top